- £14.50Unit price£3.63 / 100g
- £12.50Unit price£4.17 / 100g
Gyulai Kolbász 250g - Hungarian Smoked Sausage
£6.90Unit price£2.76 / 100g- £8.50Unit price£2.58 / 100g
Mangalitsa Lard 1000g - Pork Fat
£11.50Unit price£1.15 / 100gBeef Tallow 500g - Beef Dripping
£7.50Unit price£1.50 / 100g- £13.50Unit price£4.50 / 100g
- £6.50
£7.90Unit price£3.61 / 100g - £13.50Unit price£4.50 / 100g
- £8.50Unit price£2.58 / 100g
- £4.00
£7.50Unit price£2.67 / 100g - £12.50Unit price£4.17 / 100g
Paraszt Kolbász 400g - Smoked Chorizo
£4.50£8.50Unit price£1.13 / 100g- £7.90Unit price£3.95 / 100g
- £11.90Unit price£5.95 / 100g
- £7.90Unit price£3.95 / 100g
- £6.90Unit price£2.30 / 100g
- £49.00Unit price£49.00 / item
- £85.00Unit price£32.69 / kg
- £13.90Unit price£6.62 / 100g
- £13.90Unit price£6.62 / 100g
Smoked Ham Hock 1400g - Csülök
£19.50Unit price£13.93 / kgAngolszalonna 400g - Smoked Back Bacon
£7.20Unit price£1.80 / 100g- £7.90Unit price£3.95 / 100g
Húsvéti Sonka - Easter Ham 1.1kg
£22.50Unit price£20.45 / kg- £37.00Unit price£37.00 / item
- £7.90Unit price£3.95 / 100g
- £7.90Unit price£3.95 / 100g
- £11.90Unit price£5.17 / 100g
- £11.90Unit price£5.17 / 100g
Smoked Pork Loin 450g - Pork Lomo
£10.90Unit price£2.42 / 100g- £11.90Unit price£23.80 / 100g
- £7.90Unit price£3.59 / 100g
Venison Salami with Black Truffle 70g
£3.90Unit price£5.57 / 100g
Hungarian Charcuterie & Cheese
Discover our carefully selected range of Hungarian charcuterie, salami, smoked sausage, cured meats and artisan cheese, chosen for distinctive flavour, authentic provenance and traditional production.
From iconic Hungarian favourites such as Pick Salami and Gyulai Kolbász to heritage-breed Mangalitsa, Grey Cattle and Buffalo charcuterie, the collection brings together some of the foods that best represent Hungary’s rich deli tradition.
Traditional Hungarian Salami & Kolbász
Hungarian charcuterie has a distinctive identity built around curing, smoking, paprika and carefully seasoned meat. Salami and kolbász remain staples of Hungarian breakfast tables, cold platters and everyday cooking, while some regional specialities have become internationally recognised foods in their own right.
Founder Monika Gyenes deliberately included several quintessential Hungarian products in the collection so customers in the UK can experience both artisan small-producer charcuterie and the classics generations of Hungarians have grown up eating.
Protected Hungarian Food Traditions – PDO & PGI
Some of Hungary’s most celebrated charcuterie carries official geographical protection, recognising the close relationship between the food, its place of origin and its traditional method of production.
Pick Winter Salami – Szegedi Téliszalámi – holds PDO (Protected Designation of Origin) status, one of the strongest forms of geographical protection for traditional European foods. The designation protects its connection with Szeged and the specific production tradition behind this iconic Hungarian salami.
Gyulai Kolbász carries PGI (Protected Geographical Indication) status, recognising its long-established connection with the town of Gyula and the traditional methods associated with its production.
These protected designations provide customers with an additional, independently defined mark of authenticity and provenance when choosing traditional Hungarian charcuterie.
Pick Winter Salami – Szegedi Téliszalámi PDO
Pick Winter Salami is one of Hungary’s best-known culinary icons. Produced in Szeged since 1883, this traditional winter salami is made from pork, seasoned with a closely guarded blend of spices, smoked over beechwood and slowly dry-aged until its characteristic noble mould develops on the surface.
Its PDO status protects the name Szegedi Téliszalámi and reflects the product’s deep connection with Szeged, its traditional production process and generations of Hungarian salami-making expertise.
Gyulai Kolbász PGI
Gyulai Kolbász is another quintessential Hungarian speciality. Made from pork, Hungarian paprika and spices, it is dry-cured and cold-smoked over hardwood to develop its characteristic smoky, paprika-rich flavour.
Its PGI status recognises the product’s historic association with Gyula and the established regional tradition behind one of Hungary’s most famous sausages.
Parasztkolbász – Traditional Hungarian Farmhouse Sausage
Parasztkolbász represents a more rustic side of Hungarian charcuterie. Its name refers to the farmhouse-style sausages traditionally prepared in rural households from coarsely ground pork, bacon, paprika and spices before cold smoking.
Softer and juicier than many dry salamis, it can be served on a cold platter or cooked into traditional dishes such as bean goulash, cabbage dishes, and layered potatoes.
Mangalitsa Charcuterie
Our collection also features an extensive selection made from Mangalitsa, Hungary’s celebrated heritage woolly pig, prized for its generous marbling, rich meat and fine-textured fat.
The range includes salami, spicy salami, sausage, bacon, lardo, smoked ham and other traditional specialities produced using time-honoured curing and smoking techniques.
Explore the breed and its full range in our dedicated Mangalitsa charcuterie collection.
Heritage-Breed Charcuterie from Szomor Farm
Szomor Farm makes many of our most distinctive charcuterie products, established within Kiskunság National Park on the Hungarian Great Plain.
Dezső Szomor has dedicated much of his work to traditional Hungarian breeds, including Mangalitsa pigs, Hungarian Grey cattle and water buffalo. The animals are raised outdoors across the Great Plain, while the farm’s own meat-processing operation transforms them into salami, sausage, bacon, and traditional culinary fats.
This connection between breed, landscape, producer and finished food is explored in more detail in our Heritage-Breed Charcuterie collection.
Nitrate-Free & Preservative-Free Charcuterie
Several of our Szomor Farm products are made without added nitrates, nitrites, or preservatives.
For customers specifically looking for traditionally cured meats with straightforward ingredient lists, explore our Nitrate-Free & Preservative-Free Charcuterie collection.
Pork-Free Charcuterie & Salami
Our Grey Cattle Beef Salami and Buffalo Salami offer a completely pork-free alternative to conventional pork charcuterie.
The beef salami is made with beef and beef tallow, while the buffalo salami combines buffalo meat with buffalo tallow. Both are also filled into entirely pork-free casings, so no pork meat, pork fat or pork-derived casing is used.
Explore both products in our dedicated Pork-Free Charcuterie & Salami collection.
Smoked Duck & Goose Breast
Charcuterie does not have to begin with pork or beef. Our selection also includes elegant smoked duck breast and smoked goose breast produced by the Zollai family.
The family has been making premium goose and duck delicacies since 1980. Carefully selected breast fillets are seasoned, hand-cured and slowly smoked over fragrant beechwood, producing ready-to-eat charcuterie with a tender texture and distinctive smoky flavour.
Serve them thinly sliced as a starter or add them to a charcuterie board alongside cheese, fruit, pickles and good bread.
Grass-Fed Hungarian Cheese
A good charcuterie board is not complete without cheese, which is why this collection also includes selected Hungarian artisan cheeses.
Our grass-fed cheese collection is made by award-winning Hungarian cheesemaker Anita Kun using milk from pasture-raised cattle. Styles including ash-coated, caraway, and mature cheeses pair well with the cured and smoked meats.
Personally Selected by Monika
Best of Hungary founder Monika Gyenes personally shapes the charcuterie range, combining the iconic Hungarian foods she grew up with and remembers from home with artisan products discovered through direct producer relationships.
Her relationship with Dezső Szomor is particularly important. Monika has visited Szomor Farm in Kiskunság National Park, seen the livestock and farming environment firsthand, and worked with the producer to select products that reflect Hungary's breeds and traditional food culture.
At the same time, she has made sure the collection includes unmistakably Hungarian classics such as Pick Salami, Gyulai Kolbász and Parasztkolbász, creating a range that represents both Hungary’s established national favourites and its smaller-scale artisan producers.
Great Taste Award-Winning Charcuterie
Several products in our charcuterie range have received recognition at the Great Taste Awards by the Guild of Fine Food, providing independent assessment of their flavour, texture and overall quality.
Among them, our Hungarian Grey Cattle Beef Salami received 1 Star at the 2025 Great Taste Awards, our Mangalitsa Ham received 2 Stars in 2025, and our Mangalitsa Lard received 3 Stars in 2025.
View the official Great Taste listing for our Beef Salami, or discover further independent recognition on our Press & Awards page.
Building a Hungarian Charcuterie Board
For a varied Hungarian charcuterie board, combine different textures and flavour profiles. Add a selection of Hungarian artisan cheese, together with pickles, mustard, fresh bread and fruit. Let cured meats and cheese come to room temperature before serving so their aromas and textures can fully develop.
Traditional Animal Fats & Nose-to-Tail Cooking
The same producers also make traditional cooking fats from their heritage breeds, including Mangalitsa lard and Hungarian Grey Cattle beef tallow.
These reflect a broader nose-to-tail approach to farming and Hungarian cooking. Explore them separately in our Animal Fats collection.
Carefully Packed for UK Delivery
We dispatch our charcuterie, smoked meats, and cheeses from our UK warehouse and pack them carefully so these specialist foods reach customers in excellent condition.
Whether you are preparing a Hungarian-style sharing board, stocking the fridge with traditional salami and sausage or choosing something special for a gift, you can order from Best of Hungary for convenient delivery across the UK.
Buy Hungarian Charcuterie Online in the UK
Browse our complete range of Hungarian charcuterie, salami, kolbász, cured meats, smoked meats and artisan cheese, personally selected for provenance, craftsmanship and distinctive flavour.