- £15.90Unit price£4.82 / 100g
- £25.90Unit price£4.89 / 100g
- £13.90Unit price£3.97 / 100g
Sachertorte 390g - Sacher Cake
£23.90Unit price£6.13 / 100gMákos Bejgli 500g - Hungarian Poppy Seed Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100gDiós Beigli 500g - Hungarian Walnut Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100g- £10.90Unit price£4.95 / 100g
Linzer Cookies 220g - Apricot Jam Biscuits
£10.90Unit price£4.95 / 100gBeigli Cake 350g - Poppy Seed Cake
£11.90Unit price£3.40 / 100gPlum Bejgli 500g - Plum Jam Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100g- £13.90Unit price£3.97 / 100g
- £1.90Unit price£1.90 / item
Makowiec 500g - Polish Poppy Seed Cake
£13.90Unit price£2.78 / 100gBaigli cu Mac 500g - Cozonac Unguresc
£13.90Unit price£2.78 / 100gMakovnik 500g - Slovak Poppy Seed Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100gMohnstrudel 500g - German Poppy Seed Strudel
£13.90Unit price£2.78 / 100gMakovnjaca 500g - Strudla sa Makom
£13.90Unit price£2.78 / 100gMakový Závin 500g - Czech Poppy Seed Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100g
Traditional Hungarian Cakes & Pastries
Discover our carefully selected range of traditional Hungarian cakes and pastries, made by an artisan Budapest patisserie using classic recipes and carefully chosen ingredients.
Hungarian baking reflects the country’s position at the crossroads of Central and Eastern Europe, drawing on Austrian, Turkish and Slavic influences while developing a distinctive character of its own. Rich fillings of walnuts, poppy seeds, apricot jam, chocolate and fruit are especially common, creating cakes and pastries with deep flavour and generous texture.
Hungarian Patisserie Traditions
Hungary has a long tradition of elegant patisserie alongside more rustic home-style baking.
Some of the country’s best-known cakes are layered, nutty and rich, often combining fruit preserves, chocolate, ground nuts or poppy seeds with carefully made pastry.
Zserbó is one of the most famous examples: a classic Hungarian layered cake made with apricot jam and ground walnuts, traditionally finished with a dark chocolate topping. Its story is closely associated with the historic Café Gerbeaud in Budapest.
Other favourites include rich walnut and poppy seed rolls, fruit-filled pastries and festive bakes that have become part of family celebrations across Hungary. For an even wider selection, including chocolate, biscuits, confectionery and other sweet specialities, explore our Hungarian desserts collection.
Made by Nándori Cukrászda in Budapest
Our Hungarian cakes and pastries are made by Nándori Cukrászda, a long-established artisan patisserie in the heart of Budapest.
The confectionery tradition at its Ráday Street location dates back to 1957, and the business became Nándori Cukrászda in 1988. Today it remains known for handmade cakes, pastries and classic Hungarian confectionery.
Its wider range includes well-known Hungarian desserts such as Dobos torta, Rákóczi túrós and Eszterházy torta, alongside seasonal pastries and other Central European favourites.
Personally Selected by Monika
Founder Monika Gyenes tasted cakes and pastries from several patisseries across Hungary before choosing Nándori for the Best of Hungary range.
She found that Nándori consistently offered the combination she was looking for: excellent flavour, good-quality ingredients, traditional recipes and small-scale artisan production.
Monika also preferred products that were not industrial in character and avoided the heavy reliance on fillers, stabilisers and unnecessary additives often associated with mass-produced bakery goods.
Because the cakes are sold online and delivered across the UK, she also selected products that travel well, pack securely, and have enough shelf life for customers to enjoy properly after arrival.
Austrian Influence on Hungarian Cakes
Hungarian patisserie developed in close contact with Austrian baking traditions during the centuries of Habsburg rule and the Austro-Hungarian Monarchy. As a result, many cakes now familiar in Hungary share their origins with the wider Viennese and Central European pastry tradition.
This is particularly clear in classics such as Ischler, Linzer and Sachertorte. These Austrian cakes became familiar throughout the former Monarchy and remain popular in Hungarian patisseries today, sitting naturally alongside home-grown favourites.
Our Austrian cakes collection brings together these closely connected Central European classics.
Classic Hungarian Cakes & Pastries
The collection focuses on some of Hungary’s most recognisable cakes and pastries, chosen to offer a mix of rich, nutty, fruity and festive styles.
- Zserbó: layers of pastry with apricot jam and ground walnuts, finished with dark chocolate.
- Mákos Bejgli: a traditional Hungarian poppy seed roll with a rich filling of ground poppy seeds and sweet spices.
- Diós Bejgli: a classic Hungarian walnut roll filled with ground walnuts, raisins and candied citrus peel.
- Ischler: shortbread-style sandwich biscuits filled with apricot jam, covered in dark chocolate and finished with pistachios.
- Chocolate Babka: a soft, braided Eastern European sweet bread with a rich chocolate and hazelnut filling.
- Austrian-influenced cakes: familiar favourites such as Sachertorte, Ischler and Linzer that became part of the shared culinary culture of the former Monarchy.
Bejgli – Hungary’s Traditional Christmas Roll
Bejgli is one of Hungary’s most beloved festive pastries, traditionally served at Christmas and often at Easter.
The two classic varieties are mákos bejgli, filled with poppy seed, and diós bejgli, filled with walnut. Both are rolled inside a rich pastry and baked until the surface develops its characteristic marbled appearance.
Because bejgli is such an important part of Hungarian festive food culture, we also have a dedicated bejgli collection where you can explore the different varieties in more detail.
Great Taste Award-Winning Bejgli
Our 350g Bejgli Cake received 1 Star at the 2026 Great Taste Awards by the Guild of Fine Food, providing independent recognition of its flavour and overall quality.
View Best of Hungary’s Great Taste-recognised products in the official Guild of Fine Food directory.
Poppy Seed Rolls from Central & Eastern Europe
Poppy seed rolls are found across much of Central and Eastern Europe, with closely related versions enjoyed in Hungary, Poland, Slovakia, the Czech Republic, Romania, Germany, Croatia and neighbouring countries.
Our collection includes traditional poppy seed rolls presented under several regional names, helping customers find the familiar pastry they know from their own family or national tradition while recognising their shared Central European roots.
Although the names and minor recipe details vary between countries, the core idea remains the same: a generous poppy seed filling wrapped in a rich, soft pastry.
The collection also includes Chocolate Babka, another well-known Eastern European bake. Its braided, chocolate-filled form adds a different style of sweet yeasted pastry alongside the traditional poppy seed and walnut rolls.
For a broader selection of cakes and pastries from Hungary and across the continent, explore our European cakes collection.
Made to Travel
Not every delicate patisserie product is suitable for nationwide delivery, so travel-worthiness forms an important part of our selection process.
Monika deliberately chose cakes and pastries that can be protected effectively in transit and that retain their flavour, texture and presentation well after leaving the bakery.
Carefully Packed for UK Delivery
Our experienced team, led by Abe and Chris, packs our cakes and pastries by hand at our Aberystwyth warehouse, paying particular attention to protecting delicate bakery products during transit.
We send orders via Royal Mail Tracked 24, so you can follow the parcel from dispatch to delivery.
During warmer weather, including summer heatwaves, we use refrigerated cold packs and thermally insulated packaging where necessary to help protect chocolate-covered and temperature-sensitive pastries during delivery.
Read more about our UK delivery and protective packaging.
How to Serve Hungarian Cakes & Pastries
- Serve with freshly brewed coffee or tea for an easy afternoon treat.
- Slice bejgli and other rolls into smaller pieces for sharing.
- Serve zserbó and chocolate-covered pastries as part of a dessert selection.
- Gently warm a slice of Chocolate Babka so the chocolate filling softens.
- Include walnut and poppy seed pastries on a festive Christmas or Easter table.
- Pair rich nut-based cakes with a glass of Tokaji dessert wine for an authentic experience.
Hungarian Cakes for Christmas & Easter
Cakes and pastries play an especially important role in Hungarian festive traditions.
At Christmas, bejgli is one of the most familiar desserts on the family table, while other rich pastries and cakes are shared with guests throughout the festive period.
Explore more seasonal favourites in our Hungarian Christmas collection.
Buy Hungarian Cakes & Pastries Online in the UK
Explore our selection of traditional Hungarian cakes, pastries and bejgli, made by an artisan Budapest patisserie.
Whether you are looking for a nostalgic Hungarian favourite, a Central European classic, a festive pastry or something distinctive to serve with your afternoon tea, the collection brings traditional European patisserie directly to your table.