Mákos Bejgli 500g - Hungarian Poppy Seed Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100gDiós Beigli 500g - Hungarian Walnut Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100gStühmer Szaloncukor Chocolate Praline Selection 170g
£14.50Unit price£8.53 / 100gBEST OF HUNGARY Tokaji Christmas Pudding Wine 2024
£11.00Unit price£29.33 / lPlum Bejgli 500g - Plum Jam Roll
£13.90Unit price£2.78 / 100gBeigli Cake 350g - Poppy Seed Cake
£11.90Unit price£3.40 / 100g- £25.90Unit price£4.89 / 100g
- £16.90Unit price£16.90 / item
Zselés Szaloncukor 250g - Jelly Chocolate Praline
£14.90Unit price£5.96 / 100gPistachio Chocolate Praline Selection 220g - Szaloncukor
£14.90Unit price£6.77 / 100g- £16.90Unit price£6.90 / 100g
- £16.50Unit price£7.33 / 100g
- £12.90Unit price£8.60 / 100g
Mézes Puszedli 180g - Gingerbread Biscuits
£2.50Unit price£1.39 / 100g- £2.00
£2.90Unit price£2.22 / 100g Christmas Tree Bauble "Kalocsai" Hungarian Decoration
£11.90Unit price£11.90 / itemRed Christmas Tree Decoration Bauble
£7.50Unit price£7.50 / itemGold Christmas Tree Decoration Bauble
£7.50Unit price£7.50 / itemChristmas Tree Bauble "Winter Landscape" Red Decoration
£8.50Unit price£8.50 / itemChristmas Tree Bauble "Winter Landscape" Blue Decoration
£8.50Unit price£8.50 / itemChristmas Tree Bauble "Winter Landscape" Green Decoration
£8.50Unit price£8.50 / itemHungarian Christmas Tree Decoration "Áldott Karácsonyt"
£7.50Unit price£7.50 / item- £1.90Unit price£1.90 / item
Szamos Szaloncukor Marzipan Chocolates 150g
£14.50Unit price£9.67 / 100gSour Cherry & Marzipan Chocolate Praline 250g - Szaloncukor
£13.50Unit price£5.40 / 100gCherry Liqueur Chocolate Christmas Edition 100g
£9.50Unit price£9.50 / 100g"Merry Christmas" - Christmas Tree Bauble
£7.50Unit price£7.50 / itemWelsh Christmas Tree Decoration "Nadolig Llawen"
£7.50Unit price£7.50 / item
Traditional Hungarian Christmas Food & Gifts
Discover our carefully selected range of traditional Hungarian Christmas food, wine and decorations, bringing together some of the most recognisable flavours and customs of a Hungarian festive season.
Whether you are recreating family traditions, sending a Hungarian Christmas gift or discovering the country’s festive food for the first time, our collection brings together the cakes, sweets, wine and decorations that make the season distinctive.
Christmas in Hungary
Christmas is one of the most important family celebrations in Hungary, and food plays a central role throughout the festive period.
Tables are filled with traditional cakes and pastries, chocolates are hung from the Christmas tree, bottles of Tokaji are opened with dessert, and decorated trees are often adorned with colourful glass ornaments with folk-inspired designs.
Many of these customs have been passed between generations, making Christmas food as much about memory and family tradition as it is about flavour.
Bejgli – Hungary’s Traditional Christmas Roll
Bejgli is perhaps the most recognisable Hungarian Christmas pastry and a fixture on festive tables across the country.
The two classic varieties are mákos bejgli, filled generously with ground poppy seeds, and diós bejgli, filled with walnuts, raisins and candied citrus peel.
The pastry is rolled around the filling and baked until the surface develops its distinctive marbled appearance. It is normally sliced into rounds and served throughout Christmas to family and guests with coffee or tea.
Alongside the traditional versions, our range also includes Plum Bejgli, a Nándori speciality made with plum preserve and dried plums soaked in Zwack Unicum, as well as the patisserie’s modern interpretation, Bejgli Cake.
Explore the different varieties and learn more about their history in our dedicated bejgli collection.
Great Taste Award-Winning Bejgli Cake
Our 350g Bejgli Cake received 1 Star at the 2026 Great Taste Awards by the Guild of Fine Food, providing independent recognition of its flavour and quality.
View Best of Hungary’s Great Taste-recognised products in the official Guild of Fine Food directory.
Zserbó – A Hungarian Festive Classic
Zserbó is another of Hungary’s best-known celebration cakes and is traditionally enjoyed at occasions such as Christmas and Easter.
It is made from layers of pastry filled with apricot jam and ground walnuts, finished with a rich dark chocolate topping.
The combination of walnut, fruit and chocolate gives zserbó the rich, indulgent character that makes it particularly well suited to the festive table.
For more traditional baked specialities, explore our Hungarian cakes and pastries collection.
Szaloncukor – Hungary’s Christmas Tree Chocolate
Few Hungarian Christmas traditions are more distinctive than szaloncukor.
These individually wrapped chocolates and sweets are traditionally hung directly from the branches of the Christmas tree, where their colourful wrappers become part of the decoration before gradually disappearing as family and guests help themselves throughout the festive season.
Szaloncukor is available in a wide range of fillings and flavours, from classic fruit jelly and marzipan to more contemporary combinations.
For many Hungarians, a Christmas tree without szaloncukor would feel incomplete.
Explore the full range in our szaloncukor collection.
Tokaji Wine for Christmas
Hungary’s most famous wine also has a natural place at the Christmas table.
Tokaji sweet wines pair particularly well with festive desserts, cakes, dried fruit and rich cheeses, making them an elegant choice for the final course of Christmas dinner.
Our BEST OF HUNGARY Tokaji Late Harvest ‘Christmas’ is made specifically with the festive season in mind, combining the naturally sweet character of Tokaji with a seasonal label that also makes it suitable for gifting.
It is made from Furmint and Hárslevelű grapes and offers notes of tropical fruit, honey and gentle volcanic minerality. It works particularly well with Christmas pudding, fruitcake and mince pies, or can be served with blue cheese at the end of a meal.
More luxurious Tokaji Aszú wines also make memorable Christmas gifts, particularly when presented in a gift box.
Explore our complete Tokaji wine collection for Late Harvest, Szamorodni and Aszú styles.
Hungarian Christmas Tree Decorations
Food is only part of the Hungarian Christmas tradition. Our collection also includes a range of handcrafted glass Christmas tree ornaments, reflecting both Hungarian folk art and traditional European glassmaking.
The baubles are blown from glass and decorated individually by hand, combining traditional craft with festive designs developed specifically for Christmas.
The range includes Hungarian-language ornaments, folk-inspired designs and more universal festive styles, allowing them to work both as decorations and as distinctive Christmas gifts.
Some designs have also been created specially for Best of Hungary, reflecting our own story and customers in the UK, including our Welsh-language Christmas ornament.
Hungarian Christmas Hampers & Gifts
If you are looking for a ready-made present, our Christmas Gift Hamper brings together festive food and drink in a convenient gift format.
It is designed as an easy way to send a taste of Hungary to friends, family or colleagues, whether they already know Hungarian food or are discovering it for the first time.
For a wider range of food and wine gifts, including bespoke options, explore our food hampers and gift baskets.
Personally Selected for the Festive Season
Best of Hungary was founded to bring authentic Hungarian food and drink to customers in the UK, and Christmas is one of the times when those traditions matter most.
Founder Monika Gyenes has selected the festive range around products that are associated with Hungarian Christmas celebrations, including bejgli, zserbó, szaloncukor and Tokaji.
Hungarian Christmas Gifts for Friends & Family
Hungarian Christmas food also makes an unusual gift for anyone with Hungarian family connections, an interest in Central European food or simply a taste for something different.
A box of szaloncukor, a traditional bejgli, a bottle of Tokaji or a hand-painted glass bauble can each work as a standalone gift, while several can be combined into a more substantial festive hamper.
We also offer gift wrapping and handwritten messages on suitable products, making it possible to send gifts directly to the recipient.
Carefully Packed for Christmas Delivery
Festive orders are packed by hand at our Aberystwyth warehouse by our experienced team, led by Abe and Chris, with particular attention paid to protecting cakes, bottles and fragile glass decorations during transit.
Orders are sent using Royal Mail Tracked 24, and you will receive tracking information once your parcel has been dispatched.
We offer same-day dispatch on working days for orders placed before 11 am, with normal total delivery taking 1–3 working days, although deliveries can take longer during busy periods in the run-up to Christmas.
Read more about our UK delivery and packaging.
Buy Hungarian Christmas Food & Gifts Online in the UK
Shop our range of Hungarian Christmas food, gifts and decorations, including traditional bejgli, zserbó, szaloncukor, Tokaji wine, festive hampers and handmade glass Christmas baubles.
Whether you are continuing a family tradition, sending a taste of Hungary to someone special or discovering Hungarian Christmas for the first time, we carefully pack and deliver our festive selection across the UK.